BAGREM SE SMRZAO

BAGREM SE SMRZAO
Bagrem se smrzao

suhi_izbojci_01

Dok promiču zadnji uskrsno-blagdanski sati i slijede radni dani priopćiti je jednu ružnu informaciju za pčelara, a iz nje i cijelom požeškom pčelarstvu za ovu godinu: bagrem je smrznut. Ostadosmo bez glavne godišnje paše, bez glavnog prihoda u ovoj vegetacijskog godini. Doznajemo od kolega s Jadrana da je i njihova glavna paša, kadulja, prošla slično.

Već protekla godina, onakova sušna, izazvala je u većem dijelu vegetacije reakciju kojom će biljke počesto pokušati reagirati na nepovoljne uvjete. Dosta je često da kod nekog šoka ( npr. kod presadnje) provociraju pojačanu fruktifikaciju, nastojeći tako zadržati vrstu. Protekle jeseni smo nakon opadanja bagremovog lista mogli primijetiti vrlo mnogo zaostalih malih plodova u obliku mahune. Ona je u normaloj godini, kada je dozrela, već tijekom zime uglavnom otpala. Ovaj puta ne. Nije dospjela ni dozoriti.

Iako se bagrem vrlo duboko zakorjenjuje i uglavnom se zato kod nas i udomaćio za sadnju na klizištima, strminama, za vezanje zemljišta nasipa i strmih jaraka, suša na njega i ne djeluje. Ali suša koja traje već drugu godinu, s ono nešto kiše ili snijega u veljači učinila je da su vodotoci presušili, da je nivo podzemnih voda pao, i eto čak su i glavni požeški vodotoci nivoa poput onih za sušnog ljeta. A proljeće je. Mnoge su njive još bez ponika posijanih kultura, a žitna polja se jedva zelene. Mnogo je repice koja je još protekle godine zaorana zbog lošeg nicanja. I ona koja je nikla, sada gotovo pred cvatnju - dobila je mraz. Slijedi gladna pčelarska godina.

Do Cvijetnice je poslije toplog ožujka potjerao i bagrem. Ponegdje do 1 cm, a negdje i više. U noći 1/2. travnja mraz je učinio svoje. Temperature od – 3 do -4°C uništile su generativne organe bagrema, oraha, evodije ... I opet snijeg za Uskrs po Lici i Gorskom Kotaru, na Sljemenu, jutrošnje temperature od -4°C u varaždinskoj i daruvarskoj okolici, posvuda s jakim sjeverozapadnim i sjeveroistočnim vjetrom. Mladi izbojci smrznutog bagrema danas su već potpuno suhi. A procvalo je sve voće, sve u isto vrijeme. Izmlaćeno hladnim vjetrom danas nije dalo ni mirisa. Pčela je na pojilicama i na maslačku. Skoro nisam vidio takovu grabež za vodom.

robijeve-pojilice-zd

Kada sam počimao pčelariti stari su mi pčelari rekli da bude godina kada pčela za bagrema gladuje. U preko 30 godina pčelarenja to nisam doživio. I bolje da nisam ni okusio.

I što nam je pčelarima činiti. Već sam u ranijim osvrtima uz dnevnik motrenja dao naslutiti: biti će još proljetne prihrane. Srećom su pčelci unijeli po koji kilogram novog nektara s trešnje i šljive za dočekati neku slijedeću pašu i bar postići dobar razvoj. Možda je u višim brdskim predjelima još ostalo nešto bagrema koji je izbjegao mraz, ako i taj ne ode k'vragu jer ide još mrazeva i hladnoća.

DK, 9.travnja 2012.

PS: Nešto malo nade daju rijetke lokacije gdje bagrem nije (još?) stradao od mraza. Danas smo tako vidjeli da bi na vinogradarskim obroncima Krndije pod Mitrovcem mogao biti dio izbojaka i oporavljen, a na južnim stranama Babje gore, na Vrhovcima, na Kapavcu čak potpuno je neoštećen. Evo fotke:

mitrovac_640

12.travnja na Mitrovcu i

kapavac_640

istog dana na Kapavcu.

Mnogi glavni bagremici imaju onu istu sliku prikazaniu na početku. Jedno je sigurno, a to je da u nizini neće biti paše bagrema, dok raspored manje oštećenog ili čak neoštećenog nije pravilan. Na južnim i zapadnim obroncima iznad 200 m n/v , tamo gdje nije bilo dugotrajnih hladnih istočnih vjetrova, a zatim hladnoće do -9°C bagremovi izbojci su preživjeli.

DK,12/15.travnja 2012.