DANAS NA PČELINJAKU

DANAS NA PČELINJAKU

Tjedan za nama pčelarima je zasigurno bio vrlo buran i zahtjevan. Vrijeme nam baš i nije bilo naklono jer su se smjenjivale travanjske oscilacije i promjene,od lijepog dana do vjetrovitog ili kišnog (napokon!) razdoblja. No nije bar bilo novih mrazeva. Kojih 25-30 litara kiše privremeno je ublažilo sušu, ali i ubrzalo završetak cvatnje kasnijeg voća. Pčeli je osim pogače ili 'županje' preostao samo vrlo uzak izbor cvijeta maslačka ili kasne jabuke, trešnje i gloga. Pa kada je bilo povoljnih dnevnih razdoblja na pčelinjaku je bilo vrlo živo.

Kako i ne bi kada su zajednice odlično razvijene i već je mnoštvo pčele u njima. Sada su već zajednice s 12 – 14 okvira legla, a potrošnja zaliha hrane je velika, kao i zahtjevi za vodom. Samo za boljeg dana unos je dostatan za dnevne potrebe. Ovisno o tehnologiji, radilo se na rotaciji nastavaka, ograničavanju kretanja matice, prevješavanju, obilježavanju, spajanju i prihranama zajednica. U slučaju zakašnjelih radnji već je i rojidbenog nagona.

Seleći pčelari su protekli tjedan razmjestili svoja 'borbena sredstva' po tablama uljene repice. I njoj će ovo nešto kiše pomoći da se oporavi od suše i ponešto će podariti i pčelama. Još se po Zlatnoj dolini ne žute njene površine jer su procvali samo prvi cvjetovi. Mnogo je repice ostalo bez dobrog nicanja još na jesenskoj lanjskoj suši pa su ratari takve površine zaorali za druge kulture.

A pčelinjaci bez kotača još čekaju odluku vlasnika. Da li, kuda i kako ovako dobro razvijenim zajednicama dati priliku nešto činiti slijedećih mjesec dana. Bagrem je uništen mrazevima i preostalo je samo malo i rijetko lokacija gdje se može očekivati da će i cvasti. Jedno je sigurno, do lipnja nema izdašnije paše. Tada lipa ili kasnije kesten mogu biti dostatni za život zajednica, ali se bojim da gotovo ništa neće biti i za pčelara.

Bagrem je uništen gotovo u cijeloj državi. Rijetke mikrolokacije gdje je zazelenio pčelari prešućuju, a i nedovoljne su za sve zajednice. Iznenađuje me da pčelarske udruge i savezi šute. Pčelarski forumi chat-aju još uvijek s nadom da će možda nešto bagrem i cvasti. Ma ni govora. Zaboravite na bagrem u 2012.godini.

Prošao sam ovih dana Slavoniju, Posavinu, Turopolje, karlovačku u goransku regiju i posvuda je bagrem go.

U Istri su samo mjestimične štete od mraza, zanemarivo. Nije li vrijeme za paliti sigurnosnu lampicu i raditi na proglašenju elementarne nepogode za ublažavanje onoga što slijedi. Do amorfe, kestena, suncokreta i zlatošipke je gotovo DVA mjeseca. Za to vrijeme pčela će ovisiti o pčelarevoj prihrani, sposobnostima i materijalnom stanju, a da ne govorimo o stvaranju slijedećih zimskih zaliha.

I tome je tako već treću godinu za redom.

DK, 21.travnja 2012.

A 22.travnja sam ipak našao tragove bagrema koji je promakao smrzavanju, na Sokolovcu i nad Jagodnjakom. Pogledajte kako bi bagrem trebao biti posvuda:

nad-gradom-zd