KAD ORASI POKLOPE LISTOVE

KAD ORASI POKLOPE LISTOVE

Dok se sezona pčelinjih paša pomalo primiče kraju, nakon svibanjske vrlodobre paše bagrema, lipanjske solidne paše lipe i kestena, sredinom srpnja podigle su se temperature i do 35°C u hladu. Vegetacija je u sprezi s mikrofaunom hranidbenog lanca ponudila sve češću pojavu tzv. medne rose. Još prije selidbi na suncokret na vagama se dnevno našlo i do 2 kg 'nekog crnog meda' koji je vrlo brzo počeo i kristalizirati u saću. Pokušaj vrcanja lipe i kestena otežalih okvira, s tek malo polopljenog meda i pored visokih temperatura bio je prava mora za vrcaljke i mlade okvire.

Pčela je pokupila mednu rosu lipe, kestena, hrasta kitnjaka, hrasta sladuna, divlje trešnje, vrbe te pomiješala s medom lipe i kestena i niza nektara s ljetnih cvjetnica. Dobili smo nastavak izvrsnog meda kojeg će biti problem deklarirati . Prema peludnoj analizi to će zasigurno biti kesten, a analizom električne provodljivosti nektarnog meda doći ćemo na granicu.

Pčelari pod Krndijom su prvo vrcanje dobili medun od medne rose sladuna koji je u potpunosti sličan po okusu i aromi na standardan medun sladuna. U Poljadijskom dijelu i uz Babju goru medun je jednako taman, ali ima izvrstan 'karamelast' okus kao rezultat miješanog meduna s više vrsta, posebno s hrasta kitnjaka.

Zanimljivost jesu podaci unosa na vagi u samom gradu Požega, kod Damira. Tu su i dnevni prinosi standardno bili najviši. Obilje lipe u gradu i obroncima povrh njega dali su dobru pašu nektara, ali i medne rose od lipove zelene uši. Dodati je tu i burnu cvatnju pajasena kojeg su gradski parkovi puni. Za vješte organoleptičke ocjenjivače zasigurno izazovne kombinacije.

u_i_medna_rosa_na_lipi_640

Slika: Uš i medna rosa na lipi

Zamedio je zatim sladun iz onih svojih tipičnih izvora, Kutjevčani kažu, 'zakuhao' je na ovoj omari. Kako nam kažu prognoze, mogala bi paša i potrajati mada je do sada već dao bar nastavak izvrsnog meduna.

Cvatnja suncokreta i paša na njemu je u tijeku. Promjenjivog je efekta, ali će i s ovih pola ili kilu i pola zadovoljiti pčelare koji su odselili na njega.

Slijedi nam i zlatošipka, ako bude dobila nešto oborina u ovoj suši. Za sada procvala može odmah u herbarij, dakle, čeka kišu.

Do kraja srpnja je vrijeme početka zaštite protiv varoe. Prilagodite tretmane i već za prvog osvježenja čistite varou, pregledajte zalihe, pomozite mladim zajednicama i prihranom uz pozornost na grabež. Provjerite stanje legla na sumnju zaraze . Održavajte pojilice pune vodom.

Kad orasi pokope listove, i bez termometra ili uključene klime u vozilu biti je siguran da je vraški toplo. Posjetite li pčelinjak u sumrak će vas pčele dočekati u bradama izvan košnice. Uz vlastito zdravlje, ne zaboravite na njih.

DK, 20.7.2015.