Na inicijativu IHC-a ( Internacionalne komisije za med ), predsjednika Apimondije i uz pomoć nedavno umirovljenog švicarskog stručnjaka dr Stefana Bogdanova uz lokalne organizatore iz Saveza organskog pčelarstva Bugarske u mjestu Carevu na obali Crnog mora održan je 1. svjetski simpozij o medunima. Sesijama su predsjedavali uz predsjednika IHC-a Wernera von der Ohe-a,, dopredsjednika Stefana Bogdanova i nama posebno dragi prijatelj Hermann Pechhacker.
Još tijekom zasjedanja IHC-a na Apimondiji u Melburnu započele su pripreme kada je upućen poziv svim pčelarskim organizacijama i znanstvenicima u svijetu da dostave uzorke meduna karakterističnih za njihovu zemlju u Institut za pčelarstvo u Celleu (Njemačka), ali i pripreme znanstvene priloge iz tog područja . Na simpozij se prijavilo oko 110 znanstvenika i pčelarskih stručnjaka iz 23 zemlje s prilozima sadržanim u 44 znanstvena rada. I mi smo se odazvali pozivu te uputili 5 uzoraka našeg meduna hrasta sladuna iz 2005.,2006. i 2007.god. Ukupno je pristiglo 85 vrsta medova od kojih je 70 analizirano , a 54 uzoraka bili su u kategoriji meduna. Svih naših 5 uzoraka je ušlo u analizu kao meduni.
Cilj je simpozija postavljen u fokusiranju laboratorijskih istraživanja na medune koji su analizirani najsuvremenijom laboratorijskom opremom i metodama. Time se po prvi puta na jednom mjestu utvrđeni granični parametri kojima se karakteriziraju pojedine vrste meduna. Kako je prvi dan ovog susreta održana i službena godišnja sjednica IHC-a to je bila i prilika analizirati i predložiti korekcije postojeće legislative EU i zemalja članica u području meda i meduna.Kumuliranje napora znanstvenika svijeta različitih specijalnosti, od šumara i ekologa, fiziologa i kemičara, nutricionista i liječnika pa sve do multidisciplinarnih timova najjačih laboratorija iz Europe, Indije, Južne Amerike i Australije tražilo je odgovor na rastuću potražnju za ovim pčelinjim proizvodom i jasnom cjenovnom diferencijacijom od uobičajenih cvjetnih medova.
Posebnu priliku su imali sudionici simpozija da se na jednom mjestu i po prvi puta izvrši paralelno organoleptičko ocijenjivanje i opis meduna iz Europe, Afrike, J. Amerike, Nepala i Australije i to prema metodama članice IHC-a gđe Lucie Piane iz Italije. Ova će metoda zasigurno postati i službena metoda organolepričkog ocijenjivanja u svijetu pa tako i kod nas, nadamo se uskoro.U tri dana stručnog skupa tijekom cjelodnevnog sadržaja u predavanjima iz cijelog svijeta saznali smo toliko informacija te prikupili mnoštvo prezentacija, a što ću slijedećih mjeseci pokušati prenijeti i na ove virtualne stranice.
Šteta je što Hrvatska nije u 'službenu' ocijenu dala i svoj drugi medun, medun jele, kao napokon i medun metkalfe, ali smo zato prezadovoljni rezultatima istraživanja našeg meduna sladuna. Iako prezentiran u nekoliko znanstvenih izvješća ovom našem medunu je namijenjen i izdvojen sveobuhvatni znanstveni članak kojeg su koautori i sam Werner von der Ohe i Hermann Pechhacker. Po objavi istog u nekom od referentnih znanstvenih časopisa svijeta naše će čitateljstvo biti informirano. Eto neki to rade tako da se potrude organizirati svjetski simpozij pa možda će drugi biti održan i kod nas, što nam je ponuđeno. To ovisi o našoj volji i slozi. Bilo je naporno putovati do Crnog mora i natrag, ali posebno ugodno provoditi dane sa stručnjacima i pčelarima iz cijelog svijeta.
Posljednji dan simpozija bio sam zamoljen od organizatora prezentirati naša prva iskustva digitalnog monitoringa paša u Požegi, a što sam učinio s ponosom. Zanimljivo je da su Švicarci u isto vrijeme započeli sa sličnim poslom, čak je i broj vaga isti pa smo se dogovorili razmijeniti iskustva.
DK