MONITORING 2009.

MONITORING 2009.

U subotu 9. siječnja 2010. okupili su se držateleji vaga u sezoni 2009.god. u Požegi i analizirali proteklu pašnu sezonu te dogovorili i nastavak u 2010.god.

Analizirajući podatke s 18 vaga koliko ih je bilo u uporabi utvrdili smo sve one nedostatke koji su se sastojali od financijskih i tehničkih prepreka, ali i nedostatke oprativnih podataka koji se ne mogu drugačije 'čitati' nego samo uz 'Dnevnik' pojedinih paša. Ovo je iz razloga što je kod selećih pčelinjaka često isključivanje vaga, zatim zbog manipulacija s nastavcima, pa sve do dolaska na teren gdje nije provjeren signal. Zato smo izbjegavali prikazivati podatke u grafičkom obliku.

Ovdje donosimo najtipičnije grafikone koji predstavljaju proteklu sezonu. Kako je vrijeme na uljenoj repici bilo vrlo loše i vage smo aktivirali neposredno prije bagrema to za repicu i nismo radili opažanja.

Evo kako je to bilo na bagremu:

bagrem-baranjabagrem-pakrac-lipikbagrem-pozega

Na kestenovoj paši na Banovini nismo imali signala, a kod nas je dala svega 6 - 8 kg prinosa i to je više bilo lipe nega kestena.

Slijedio je suncokret:

suncokret-baranja

Jedna sasvim nova paša za Slavonce je jelov medun koji se pratio kod Otočca i dao izvrsne prinose. Primijetiti je da je g. Ante uredno vrcao 5 puta jelov medun.

medun-jele-otocac

Hrast sladun je medio vrlo atipično i dugo, prekidan kišnim razdobljem, a što je i razlogom da mu je u protekloj godini i nešto slabiji prinos nego prethodne godine. Kakvoća pak sladunovog meduna je zato izvrsna.

medun-sladuna

Zlatošipka već dugo ne daje onakove prinose kakovi su bili 90-tih godina. U Baranji se spaja sa suncokretovom pašom, a jednu od boljih registrirali smo u Pakracu kod g.Zdenka:

zlatosipka-pakrac-lipik

Vaga koja je bila u proljeće na kadulji mjerila je svega oko 3 kg porasta težine. Slično je bilo i na kasnoj ljetnoj paši metvice u Turopolju. Dnevni unos je bio jedva nešto veći od dnevne potrošnje:

Svi 'Dnevnici' paša dostupni su na linku 'Novosti pa si pčelari mogu presnimiti za svoju uporabu. Sve podatke svih paša i svih vaga 'otvoriti' ćemo ovih dana na linku 'Motrenje' pa se isti mogu uspoređivati s dnevnicima.

Info-tehnologija nam omogućuje pregled posjećenosti našem web-u. Najveća posjećenost je tijekom pašne sezone i dnevno je do 300 pčelara na podacima Monitoringa. Najviše je posjeta iz Hrvatske (više od 80% ), slijedi BIH, Srbija, Makedonija,Slovenija, Austrija, Njemačka, Norveška, SAD i cijeli niz od 49 zemalja svijeta. Od gradova u RH najzastupljeniji po posjetama web-u je Zagreb, zatim Osijek, Rijeka, Dubrovnik... Da se ne uvrijede ostali, reći je da su nam možda najdraže posjete iz N.Zelanda, Australije, Brazila, Argentine, Čilea i Japana. Valjda zbog udaljenosti, i kao znak, 'vidi i tamo je naših'. Do sada imamo više od 7000 posjetitelja, 20-tak tisuća posjeta i pregledno je 64000 stranica.

E pa pozdrav svima!

DK

11.1.2010.