PAŠA SUNCOKRETA I ZLATOŠIPKE - DNEVNIK

PAŠA SUNCOKRETA I ZLATOŠIPKE - DNEVNIK

I ne samo utjehu onima koji je mogu užiti već i zato što je to prilika svim selećim pčelarima da poprave ovogodišnju lošu bilancu. Kesten je dao manje nego lipa i možemo kriviti ili kišu ili ( u što vjerujem osobno više ) previsoke temperature za kestenov unos.

Nekoliko vaga ovih dana se postavlja na suncokretu u Slavoniji i Baranji pa ćemo ih izdvojiti u ovom dnevniku od ostalih. Započinjemo s 1. srpnjem iako već dva-tri dana suncokret daje 2-3 kg unosa, i , kako pčelari komentiraju, obećava spasiti sezonu.

Suncokret u Požeštini nije osobito zastupljena kultura, a i što ga se nađe gotovo i da ne medi. Reklamirali smo to agronomima da biraju drugo sjeme, ali uzalud .Zato požeški pčelari odlaze u našički i osiječki kraj, a nekoliko zadnjih godina i do Baranje. E tamo je raj za suncokretovu pašu. Uvjerio me doktor u to osobno, pa kada sam doživio da pčela čak i u 21,30 sati ide po još jedan teret , požalio sam što sunce u Požeštini zađe za Papuk i Psunj koju minutu ranije.

E pa sretno vam i medno držatelji vaga. Šaltajte ih ili vratite udruzi, prepaid se i onako troši.

Jave li vage na Krndiji unos s hrasta sladuna izdvojiti ćemo i njih.

1.srpnja problemi s CARnet-om i VIP-om pa su podaci još nepotpuni, ali kako pokazuju prvi podaci, kod Našica je unos na suncokretu oko 1,5 kg, a u Baranji, Bogu hvala, i preko 5 kg. Tijekom 2. srpnja nastoji se otkloniti smetnje i postavljaju se vage na novim lokacijama. Tsunami pčelara na suncokret je krenio.

2.srpnja već na četiri mjesta mjerimo suncokret ( biti će i peto i šesto) pa u našičkom kraju još skromnih 0,4 (?) kg, kod Borova 3,4 kg, a kod Balenovih u Baranji 4,1 - 5,7 kg.

Uključili su se ponovo i Pakračani, postavljena je vaga i Pere Balena, dok su Vili i Ivanka (nepotrebno) isključili vage. Čekamo i osječku vagu na uključenje.

Na ostaloj tihoj paši simbolično u Našicama 1 kg, a ostali u Požegi, na Krndiji i kod Slav.Broda imaju negativan saldo. Vrcati ili seliti, pitanje je sad ! Poker živcima igraju Kutjevčani u Gradištu: na 2 km 600 zajednica glaba jadnu djetelinu, a svi su na kotačima. Donesite pčelcima bar suncokreta u cvjetnjaku.

3.srpnja opet smetnje na VIP-u tijekom primanja podataka poslije 21 sat. I opet kemijaj Robi o svom trošku i skupljaj podatke kako znaš. Iz pristiglih podataka suncokret daje preko 3, 1 kg. Čekamo ostale.

4.srpnja, iz backup-iranih podataka suncokret pokazuje 2,2 - 3,4 kg u Baranji. Vage na drugim tihim pašama uglavnom u minusu. Noću na 5.srpnja Požeština dobila laganu kišu (2- 6 lit/m2) i osvježenje. U našičkom kraju i obilnije, 27 lit/m2.

5. srpanj već tjera pčelare na suncokretu na dodavanje nastavaka. Vage na obroncima Psunja (Klisa) i u Borovu rastu za 0,6 kg, u Slav.Brodu 1,6 kg dok ostale daju minus.

Poslije noćašnje kiše nastupilo osvježenje pa se pčela nađe na prvoj zlatošipki, djetelini , pavitini, bundevi i abdovini. U noći na 6. srpnja sele Danko i Ilija na suncokret u St.Mikanovce, a i Knežević je na suncokretu u Tovarniku.

6.srpanj proglašavamo DANOM SUNCOKRETA. preselio i Brođanin u čakovo. Sada je 6 vaga na ovoj paši, a biti će još dvije. Odvage su još promjenjive ( 1- 4 kg), valjda od 'cebanja' u transportu ili prenaglog unosa (hm!).

7.srpanj kurio je s 37 u hladu pa je i suncokret zamedio.Kod Našica i u St. Mikanovcima 1,5 - 1,7 kg, u Baranji 3,2 - 3,6 kg dok kod Tovarnika 4,7 kg. Balen Pero uklonio gornji nastavak.

Ostale vage izvan suncokretove paše uglavnom na +0. Uzme li se u obzir da se trutovima otkazuje gostoprimstvo zaključiti je da je ipak nešto unosa, ako ništa drugo ono polena s kukuruza.

8.srpnja pljuštalo je do jutra, ponegdje i s malo leda,nastavilo i prijepodne, ali popodne je pčela mogla po ugodnijem ostatku dana raditi. Palo je od 12 do 24 l kiše na m2.

Zato su i unosi skromniji od jučerašnjih, pa Našice imaju 0,7 kg, čakovo 2,3 kg, Tovarnik 2,2 kg, Mikanovci 1 kg, Baranja 0,6 - 1,7 kg. I na ostalim vagama na tihoj paši je koji dkg pozitive.

Proradila i doktorova vaga, a sutra imamo rezultate Vilija nakon vrcanja.

9.srpanj ugodan dan bez oborina i blagi porast unosa u odnosu na protekli dan, od 1,8 kg (St.Mikanovci ) do 2,8 kg u Tovarniku.

10.srpanj 2-3 stupnja topliji, a unosi na suncokretu od 1,1 do 2,7 kg. Još je testnih zajednica po kojima se premeću okviri i nastavci. Zapišite radnje u svoj dnevnik.Vili puni vagu. Na ostaloj paši bez promjena.

11.srpanj nastavlja ljetno zagrijavanje, a unosi su na suncokretu kao i prethodnog dana, od 1,8 u našičkom kraju, do Baranje, čakova i Tovarnika s 2,7 kg.

12.srpanj pravi žetveni dan, prašina za kombajnima i puni traktori po cestama. Vage javljaju jači unos suncokreta za pola kg više od prethodnog dana , 2 - 3,2 kg.

13.srpanj, sparan,preko 35ºC, suncokret medi od 1,1 - 2,9 kg kod Našica, 1,8 kod čakova, u St.Mikanovcima 1,4, Tovarniku 2,4 kg, dok u Baranji 1,6 - 2,5 kg. I dobro, imamo nekoliko gazda preko 80. Na Krndiji je malo unosa medljike hrasta.

14.srpnja osvježenje za 10-tak stupnjeva, ponegdje s kišom. Tako su i unosi slabiji, od Baranje s 0,5 kg, do Tovarnika 2,4 kg. Balenovi u najboljoj paši napuštaju lokaciju zbog prskanja kukuruza.

15.srpanj oblačan i prohladan. Suncokret je ipak ponegdje medio i 2,4 kg (Tovarnik), ali uglavnom slabije: našički kraj 1,5 - 1,8 kg, Baranja 0,4 kg. Na Krndiji opet tihi unos 0,6 kg što se smatra posljedicom rasterećenja područja zbog odseljenih pčelinjaka.

Najavljene su već selidbe nekih pčelinjaka na zlatošipku. A evo što pčela danas nađe kada nema bolje: dinju

16.srpanj prijepodne s niskom naoblakom, ali kasnije ugodan sunčan dan za pokazati da li suncokret još medi. Počela je i zlatošipka pa se na nekim pčelinjacima i miješa sa suncokretom ( zabilježite to u svojim dnevnicima ). Ipak u Podgoraču suncokret još daje 3,1 kg, Tovarniku 2,4 kg, u Baranji 1,5, kod Našica 1,9 kg, kod čakova pomalo slabi na 1,1 kg kao i kod St.Mikanovaca na 1 kg. U pakračkoj Klisi zamedila zlatošipka na 2 kg, dok je drugdje mućak, i na Krndiji, u Borovu i u Požegi.

17.srpanj je lijep topao dan, ali suncokret ponegdje slabi (1-1,5 kg) tek u Baranji i u Tovarniku su table još u snazi ( 2,3 - 2,4 kg). Na tihoj paši je pretiho pa je započela prihrana (Dado). Šteta, pčelci su u izvrsnoj kondiciji, izobilje mlade pčele i još više legla. Dresirati ćemo ih da pasu slamu.

Suncokret je danas u N.Gradišci izgledao ovako, ne baš svježe:

suncokret-u-posavini

18.srpanj s oblacima, suncem i ponegdje lokalnim slabim pljuskom i temperaturama 27 - 28 stupnjeva. Stale su paše suncokreta pa je u čakovu 0,3 kg, Motičini 1 kg, Baranji 0,9 kg, Mikanovcima 0,2. Utišala i tiha paša.

Prvi testovi na varozu solidno pozitivni. Ne prepuštajte VAROZU slučaju. Na posao !

19.srpanj, divan ljetni dan ( 28-30) i za Ilinje začudo bez grmljavine. Pčelici solidno rade, osobito kasnije poslijepodne, ali vage su utišale kod Našica na 0,5 kg, kod čakova 0,4 kg, a još se u Tovrniku, Baranji i Podgoraču nađe 2,1 - 2,4 kg (možda zlatošipke ?).

Robi hakla server s Jadrana, uživaj i za nas, sretno vam!

Na Krndiji kod Perice 4,2 je malo puno i za pogaču (?). Ostali na +-0.

20.srpanj, kao i prethodni dan, s kojim dkg slabiji na suncokretu, a na zlatošipku se navikava u Vlatkovcu ( kod Čaglina) na 0,4 kg.

Test na varozu porazan. Pazite, ova je godina još lošija od prethodne, i po medu i po invadiranosti varoom.

Robi i dalje negdje u jadranskoj gužvi ne ostavlja konekciju vage-server-web: mali mobile VIP-ov stickić radi.

21.srpanj - osvježenje s mirnom kišom, uglavnom cijeli dan, s prekidima pa je pčela ponešto imala i raditi. Gdje suncokret 'drži' (Tovarnik,Baranja) našlo je 1.5 - 2,4 kg.

22.srpanj, prohladan i kišan, s jutarnjih 13 i dnevnih 19 stupnjeva. Podatke s vaga nismo primili iako su držatelji mogli sa svojim mobačima poskidati podatke. Probuđena je i vaga s Faksa pa će sada biti postavljena na sisačkoj metvici.

PS: Robi sutradan shaklao podatke 'ručno'! Paša je svuda stala i pčelci papaju uneseno.

23.srpanj još hladniji (14-15ºC) i kišovitiji ( 6-25 mm). Vaga na metvici radi.U Baranji ipak 0,7 kg.

24.srpnja cijeli dan nije prestala kiša pa je do 21 sat palo i preko 40 mm, a što bi s jučerašnjim danom zajedno bilo 10% godišnje količine oborina. Bar pčeli ne fali vode.

25.srpanj se vrijeme otima, još uvijek s pomalo kiše, temperature 20-21ºC, dok pčela više troši nego uspije donijeti.

26.srpanj već topliji, 25-26ºC pa je porastao unos od 0,3 (Motičina) do 1,5 u Baranji. Još poneka tabla suncokreta cvate, a zlatošipka je u punom cvatu. Metvica kod Siska još ne medi.

27.srpanj donosi ljeto natrag, ali ne i unose, tek po koji dkg u plusu, a gdje nema zlatošipke padaju težine košnica ( možda i zbog otpale varoe). Opet poruke s VIP-a kasne po 15 sati. Turistička je sezona i nemilice se SMSira.

28.srpanj nešto u Motičini, 1 kg, u Baranji i kod Pakraca 0,5 kg, u Vlatkovcu 0,4 zlatošipke, metvica još ne medi kod Siska, a i drugdje je pčela na košti iz košnice.

29.srpanj.-6.kolovoz bio sam izvan RH pa sam štedio roaming. Vidim kako su zajednice za to vrijeme 'digle' 2-5 kg. Zlatošipka je 6. kolovoza u Našicama dala 0,5 kg, na Krndiji raste za 0,5 kg, Pakracu 0,6 kg, Požegi 0,4 kg, Zdenkovcu 0,2 kg , Baranji za 0,5 kg, dok metvica kod Siska solidno medi i po 1 kg.

7.kolovoz, topao 27-31ºC donosi pojačanu pašu, u Našicama 0,7 kg, u Baranji 1,4 kg, Pakracu 1 kg, drugdje sitno do o,2 kg, ali metvica kod Siska jača na 1,1 kg. Za 13 brojeva VIP-a obnovljen prepaid, ostali u mirovanju.

8.kolovoz sparan preko dana (31-33ºC), a u sumrak s mjestimičnim pljuskovima dao je u našičkom kraju oko pola kg, kao i kod Požrgr, na Krndiji 0,4 kg, Pakracu 0,6 kg, uz Lonđu 0d 0,9 - 1,5 kg, a u Baranji 0,8 kg. Noću i u jutro palo 5-6 mm kiše.

Vaga na metvici ušutila, kao da se netko igrao s energetskim priključkom (?).

9.kolovoz prijepodne oblačan s osvježenjem, a poslijepodne je pčela radila živahno na zlatošipki. ali je unos nešto slabiji nego jučer, niži od 1 kg.

10.kolovoz ponovo ljetni dan ( 28ºC) s najvećim unosom zlatošipke u pakračkom kraju ( 1,1 kg), ali je i kod Našica , Požege i Čaglina iznad 0,5 kg, kao i u Baranji 0,8 kg. Metvica kod Siska ne javlja na server, ali na MOB pokazuje 1 kg.

11.kolovoz još topliji, ali zlatošipka još 'drži' u Baranji, Pakracu (1,1 kg), Vlatkovcu 0,9 kg, Našicama 0,5 kg. Drugdje 'šareno', od pada težine do održavanja +0.

12.kolovoz sa smetnjama u komunikaciji vaga-server. Korisnici vaga mogu podatke primati na svoj MOB uređaj. Robi će 'povući' podatke u bazu naknadno.

13.kolovoz pošteno prži, preko 33 ºC, a zlatošipka gdje je ima daje o,5 do 1 kg unosa. Metvica kod Siska dala 1,6 kg. Komunikacija s vagama još otežana, ali s mobitelom korisnici mogu primati svježe podatke.

menta

14.kolovoz nastavlja s temperaturama do 35 ºC, ali paša zlatošipke i metvice još drži od 0,6 - 1 kg. Robi je opet jači od VIP-ove mreže i pokupio je svježe podatke s vaga. Neaktivne vage smo 'sakrili', kao i podatke o paši suncokreta.

15.kolovoz,sparan i s prijetećom promjenom donosi kod Našica još 0,5 kg, Na Krndiji ipak pomak na gore, u čaglinskom kraju jednako po 0,5 kg, dok kod Pakraca i u Baranji još solidno drži na 1,2 kg unosa dnevno. Za metvicu kod Siska opet nije primljena poruka, a na MOB javlja unos 0,8 kg. Krajem dana lokalni noćni pljuskovi srećom bez leda i s 5 - 11 mm kiše, a kod Siska i 20-tak mm.

16.kolovoz je uz pad temperature od 10-tak stupnjeva i nakon kiše - smanjio unos na pozitivnu 0. Poslijepodne razvedravanje. Neke zajednice u Požegi, Gradištu, Borovu i kod Čaglina gube na snazi i težini već nekoliko dana: provjerite ih gospodo ?!

17.kolovoz uz smirivanje vremena i porast temperature na 24-26 ºC donosi porast težina na vagama i to za 0,8 u Baranji, u pakračkom kraju za 0,5 kg, uz Lonđu 0,3 kg, a metvica kod Siska za 1,2 kg. Vrcanje je počelo u Našicama i Borovu.

18.kolovoz malo topliji s jutarnjim temperaturama od 9 - 13 ºC, ali je dan dobar za medenje zlatošipke pa je unos u pakračkom kraju 0,5 kg, u Baranji 0,6 - 1,5 kg, našički kraj 0,7 kg, dok Požega i Krndija ne daju dovoljno za održavanje težine i troše se zalihe.

Metvica kod Siska opet dobra sa 1,2 kg.

19.kolovoz, topao s temperaturama 29-31ºC, ali unos zlatošipke polagano slabi.

20.kolovoz isti kao prethodni dan, a unosa je još u našičkom kraju (1,2 kg) , ponegdje u Baranji i na metvici kod Siska (1,5kg). Ostale vage održavaju istu težinu ili pokazuju slabiji pad za koji dkg.

21.kolovoz još malo topliji, a unosi su posvuda oslabili i zlatošipka je na kraju. Kod Našica, u Baranji i kod Pakraca tek kojih 0,2 - 0,3 kg, a na drugim vagama je laki pad težine ( možda zbog otpale tretirane varoe ). Metvica kod Siska još drži s 1,6 kg.

22.kolovoz još topliji i sparan. Zlatošipka drži na 0,3 - 0,4 kg u našičkom,pakračkom, na Krndiji i u Baranji. Odskače Vlatkovac uz Lonđu s 1,7 kg. Druge vage u Požegi, Borovu, Zdenkovcu i Dankova na Krndiji pokazuju težinu bez promjene. Metvica kod Siska dala 0,6 kg.

23.kolovoz, sparan i težak na 32ºC donio je tek u ranim noćnim satima kišu, pljuskove i grmljavinsko nevrijeme. Pčele održavaju težine košnica, a tek kod Zdenkovca i Požege saldo je 0,4 - 0,6 kg. bolji. I metvica kod Siska je stala. Na gornjoj slici je današnji unos peluda - sve se praši od ove biljke-napasti. Ambrozija ovih dana caruje.

24.kolovoz: noću i u jutro pa sve do podneva pljuskovi i osvježenje. Vage su svuda pokazale pad težine. Ostatak dana temperature su se, uz razvedravanje, kretale od 15 - 21ºC. Najviše je oborina ova ciklona donijela kod Kutjeva i Našica 26-27mm, Požegi 14 mm, Sisku 19 mm, a Baranji 11-16mm. Da li će oborine popraviti pašu ?

25.kolovoz uz hladnije jutro ipak podiže temperaturu do 25ºC pa je i pad težine neznatan, a na Krndiji je porastao za 0,4 kg, Baranji za 1 kg, dok kod Zdenkovca (možda prihrana?) 1,5 kg. Metvica kod Siska dala 0,4 kg.

26.kolovoz je već topliji pa pčela ponegdje još nađe unosa, kao u našičkom kraju po 0,2 kg, Baranji 0,5 kg, a na metvici kod Siska 0,4 kg. Drugdje je na vagama negativan saldo.

27.kolovoz s temperaturom 26 - 29 ºC i kasnoljetnim ugođajem donosi uglavnom pad na težinama košnica, a tek u pakračkom području, u Baranji i na metvici kod Siska slabi porast od 0, 1 - 0,3 kg.

28.kolovoz nastavlja ugodnim temperaturama, ali pčela više nema što naći u okolišu, tek ponešto medljike, već slabe i djeteline, peluda s ambrozije ili polizati zaboravljenu šljivu. I zadnja vrcanja su u tijeku, ali i prihrana se nastavlja te čišćenje od varoe. Zajednice su još u odličnoj kondiciji sa 4 -6 ramova legla. Sporadičan je unos na obje strane Krndije po 0,3 kg.

29.kolovoz nešto oblačniji, ali bez oborina. Gotovo svuda na vagama slab minus, tek na metvici pozitivna 0 te u Baranji 0,2 kg. Na sastanku UO odulučili još koji tjedan ostaviti uključene vage.

30.kolovoz je ponovo lijep i sunčan, s jutarnjom svježinom te temperaturama i do 30ºC. Na metvici se bilježi slab pad, a unosi 0d 0,7 - 1,2 kg na Krndiji,Čaglinu i Vilić selu su sirupi zimske prihrane. Zlatošipka se tek sporadično još održava u cvatnji.

1.rujan nastavlja s lijepim kasnim ljetom uz prohladne noći i topla podneva, odlično vrijeme za zadnje prihrane i čišćenje zajednica od varoe. Tek na metvici je slab porast težine.

2.rujan isti kao prethodni dan.

3.rujan malo topliji, do 30ºC. Primijetiti je da pčelari vrše zimsku prihranu i zadnja odvajanja mednog nastavka. Još je mali porast vaga u Baranji i na metvici. Legla su ostala na 4-5 okvira. Pčelari javljaju o slabom osipanju varoe nakon tretiranja. Ili je 'pod kontrolom' ili su sredstva manje djelotvorna. Ipak, opća je ocjena večine, da je krajem sezone daleko bolje stanje zajednica od prethodne godine.

4.rujan opet diže temperature i do 32 stupnja, a noćne ostaju i 18. Ponovo je mali plus na vagama u Baranji i kod Siska, dok je porast kod drugih zasigurno prihrana zajednica, bar kod onih pčelara koji nisu na Berbi grožđa i požeškom festivalu uz podršku uvaženih gostiju i prijatelja Branke i Stipana iz Darde.

5.rujan ponovo sparan i vruč i bez promjena na težinama testnih košnica. Tek je malo kiše kod Siska.

6.rujan još jače prži pa i nije to baš neko 'babje ljeto'. Vage stabilne, a porast težine po 0,5 kg pripisujemo prihrani.

7.rujan je možda i najteži dan ovog ljeta, sparan, tmuran i grije do 36ºC. Besposlena pčela još skuplja pelud ambrozije, ponešto nađe zrelog oštećenog voća pa je vidim po prvi put ove godine i na grožđu. I medljike su potpuno stale na ovoj žegi. Zbog prihrane još je 4-5 rama pod leglom. U noći naoblaka i vrlo malo kiše.

8.rujan Male Gospe okišilo i osvježilo za 10-15 ºC pa su pčelci bar uživali u svježoj kišnici.Najviše oborina palo u desetak toplih pluskova u Požegi i Čaglinu (10,3 l)kod Našica i na Krndiji 9 l, Pakracu 5,6 l, Baranji 7,2 l, a kod Siska 5 litara na m².Poslijepodne se vrijeme smirilo i ugrijalo do 23ºC pa su Danko i Braco počastili zajednice, red je ua blagdan.

9.rujna uz svježije jutro (13ºC) opet donosi lijep i topao dan (oko 28ºC) i vage pokazuju status quo. Treba još dovršiti zaštitu kontaktnim sredstvima, pregledati razloge slabijih zajednica i odlučiti o spajanju.

10.rujan, stabilan topao dan 'bajeg ljeta' izvrstan za zadnju šminku zajednica. Pčelari javljaju da će tek početi prihranu. Pazite, ne velike količine sirupa, tek do 0,5 kg svaki drugi dan. Već je smanjena količina pčela u zajednici pa hladninih noći preneseni sirup može ohladit. Kod pogača izabirati one bez stimulativnih aditiva.

11.rujan s temperaturama kasnog ljeta, 24 - 28ºC. Zajednice uglavnom drže svoju težinu, a tek na metvici i u Baranji mali pomak za 0,1 - 0,3 kg. One pod prihranom ventiliraju višak vode.

12. rujan, sparan i težak dan, s temperaturama do 32ºC. U očekivanju zahlađenja i kiše, tek mali pomak na vagama za koji dkg kod Našica i Siska.

13.rujan u noći mjestimice i jača kiša, u Požeštini potiho,kod Osijeka uz jako nevrijeme. Temperature pale za 20 stupnjeva, a oborine od 10-tak mm u Slavoniji do 27 kod Siska.

14.rujan nastavlja s hladnim i kišnim danom. Pčelci se komodaju u košnici, a tek vodonoše polete po koju svježu kap.

15.rujan nastavlja s kišnim satima i donosi 8 - 20 l na m2. Temperature 7-12ºC.

16.rujan je hladan i malo manje kišan, tek po koja litra na kvadrat.Sunca još nema. Pazite na prihranu: više nema jakih doza. Bolje je dodati pogaču ako se već odlučite pomoći za zimske rezerve.

17.rujan, smirivanje kišnog razdoblja, tek noću po koji mm. Temperature od 8-12ºC.

18.rujan je osvanuo sa suncem, ali i s jutarnjim temperaturama od 4 stupnja. Dnevna je već dosegla i 15 stupnjeva. Interesantni su podaci pada težina na vagama gdje se radila prihrana: rastom vanjske temperature - smanjuje se težina. Pčelci tu nastavljaju s preradom danog im sirupa. Za zimsku prosudbu su podaci o zajednicama ispod 20 kg težine ! Kome zvona zvone ?

19.rujan donosi opet promjenjivo s oblacima vrijeme sa solidnim sjevercem i temperaturama do 12ºC. Nema promjena na vagama.

20.rujan jednako je hladno, povremeno i mjestimično uz slabu kišu i stalnim sjevercem. Dobro vrijeme za zapeti u vinogradima. Leglo će napokon stati pa se može uporabiti i kiselina za varou. Sada je dobro postaviti otrovne mamce za miševe.

21.rujan sličan prethodnom danu uz nešto slabiji sjeverac. Na pčelinjacima mir.

22.rujan opet jesenski, u Slavoniji s mjestimičnom kišom.

23.rujan je uglavnom bez kiše i oblaka pa su i temperature od 8 jutarnjih do 17ºC i pčela je na radosnom pročisnom izletu.

24.rujan već oblačniji pa su ponegdje i kraći pljuskovi. Kod Gradiške i Kutjeva mjestimice i led. Pojasniti je da se berbe koje su u tijeku ne zovu po tome - ledene berbe.

25. rujan posvuda je sa slabijom kišom i pljuskovima, i slabog leda ponegdje.

26.rujan već donosi i više kiše, osobito poslijepodne; u Baranji čak i 12 l/m2. Kada se stabilizira vrijeme pogledati je stanje legla. Ovo kišno razdoblje će ga zasigurno zaustaviti i omogućiti košištenje oksalne kiseline.

27.rujna je kiša ponegdje i izostala . Pčelari ostavili pčelce na miru pa su i testne košnice postojanih težina.

28.rujan obećava smirivanje vremena pa poslijepodne već pčelci pomalo skitaju. Jutra su oko 7-8 ºC dok se kasnije dovukla i do 20. Provjeriti je slabe zajednice i moguće odlučiti o spajanju. Leta svakako suzite do zimskog profila jer ose ovih hladnijih dana nesmetano kradu.

29.rujan je bez oborina. Pčelari dojavljuju da je leglo potpuno završilo i nabaviti je kiselinu ( čak i zabranjenu ! ) za zadnji tretman. Pčela još nađe ponešto peluda, a nektara tek one bliže vinogradima gdje su berbe utijeku.

30.rujan podjednak prethodnom danu, čak i topliji za 2-3 stupnja. Bilježimo prestanak motrenja na metvici kod Siska

1.listopad i dalje stabilan i topao. Na odvagama se nađe još koji dkg više kod zajednica koje su u fazi prihrane. Pazite na sužavanje leta. Mladih je pčela u zajednicama i ne treba ih 'raubati' za stvaranje zimskih zaliha u satinama. Bolje je dodati im pogače tijekom zime. Onim sa slabijim zalihama dodati pogače neposredno na satonoše.

2. listopad je sparan i oblačan, ali još topao, a pčelci se još zabavljaju ponekim tovarom peluda. Tamo gdje je vinograda oslade se na oštećenom grozdu, kažu vinogradari - dobrodošlo odrađuju sanitarno čišćenje

3.listopad još bez oborina s temperaturama i do 23ºC. Pčelci pomalo letkaju po preostalom cvatućem bilju, posebice na mrtvoj koprivi i rijetkoj biljeloj djetelini. Nastupom noći došla i kiša.

4.listopad noću i prijepodne donosi oborine, kod Pakraca i po Požeštini i do 25 litara, Baranja s manje kiše. Zahladilo je do 14ºC. Vlaga me podsjeća da je prije zime obnoviti zaštitne premaze po košnicama

5.listopad s još po nekom kapi kiše, a potom i razvedravanjem. Izvješća još nisu kompletirana jer je Robijev modem ostao bez gazde: za kratko !

6.listopad proljepšanje vremena i jutarnje kod Našica već na 3,5ºC, a dnevna diže i do 20. Prognoza je nekoliko dana stabilnog vremena pa ako ste obavili berbe kod sebe i pajdaša provjerite imate li zabranjenu oksalnu kod kuće ili je treba nabaviti dok je nisu uklonili iz trgovina. Ako nemate tuđi pčelinjak u bližem susjedstvu možete ovih dana kasnije poslijepodne izvršiti tretman otopinom oksalne kiseline ( imate naputak i na ovom web-u). Pokušajte uskladiti tretman sa susjednim pčelinjacima kako bi izbjegli 'uvoz' varoe nakon svog tretmana.

7.listopad još ugodnije vrijeme i po odvagama pčelari ostavljaju mirovati pčelce, tek je Pero u Vlatkovcu nešto danas radio.

8.listopad je prošao u lijepom dostojno prazničkom i toplom danu, na Krndiji do 19, a ponegdje i do 23ºC. Pčelari su na drugim zadacima.

9.listopad jednak kao i prethodni dan.

10.-13.listopada ništa novog. Robi je bio malo u gužvi pa su neki podaci izostali. Još koji dan i prekinuti ćemo motrenje pa pozivamo zainteresirane da si kopiraju i spreme podatke. Držatelji vaga ne zaboravite svoje dnevnike kako bi se uskladili s ovim što smo uglavnom procijenjivali. Imati ćemo ove zime prilike raspraviti o učinjenom poslu i pripremiti slijedeću sezonu kvalitetnije.

14.-20.listopada nastavlja s razdobljem lijepog vremena uz kratki prodor kiše i do 25 mm, a 18. i s prvim mrazom. Dovršiti je tretmane, a zajednicama sa slabom zalihom osigurati pogače. Dane 16. - 18. uz Ivinu pomoć preselio sam pčelinjak na novu lokaciju.

21.-26.listopada prihladno i primjereno vrijeme, bez kiše, idealno za tretman kiselinom. Provjeriti je zalihu kod najslabijih pčelaca i odlučiti za spajanje ili za dodavanje pogače na rame.

27.- 29. listopada nastupa južina, pojačan jugozapadnjak i pčelci su nažalost na unosu peluda. Robi uspostavlja serverski kompić pa će autorizirani moći sređivati grafove ovogodišnjeg motrenja.

DK