POKAZNO TRENIRANJE OKSALNOM KISELINOM

POKAZNO TRENIRANJE OKSALNOM KISELINOM

Kao što smo i najavili G. Žganjer, naš poznati prijatelj i neumorni pčelarski stručnjak opet donio nešto novoga u pčelarsku praksu. Kao apotekar po struci, smislio je nov i brz način tretiranja pčelinjih zajednica putem originalnog termosublimatora.

Zamoljen da nam isto demnostrira, to je i učinio dana 8. listopada u Požegi i demonstirao rad svoje naprave, a za koju tvrdi da je svatko može napraviti i bolje.

Demonstracija je obavljena na pčelinjaku, a na poziv se odazvalo 20-tak pčelara iz Požege, Slav.Broda, Pleternice i Pakraca.

Okupljanima je g. Žganjer ponajprije prikazao svoje višegodišnje podatke o kretanju zaraze vaoom, načinima i sredstvima borbe protiv nje, a zatim je objasnio rad svojeg termosublimatora i krenio potretirati pčelinjak od 100-njak zajednica. Za to mu je bilo potrebito nešto manje od 2 sata.

Slijedećih dana pratili smo učinak. Prvih 4 dana nakon tretmana bilo je povoljno toplo vrijeme tijekom dana i pčele su raspuštale noćno klupko i kretale se unutar košnice, a što je omogućavalo kontakt s kristalićima oksalne kiseline i 'rušenje' varoe. Ne mnogo, od 3 do 12 kom prvi dan, a onda sve slabije. Reći je da je pčelinjak već prethodno 'očišćen' klasičnim dimljenjem amitrazom.

Desetak slijedećih dana trajalo je vrlo hladno vrijeme ( 0 do 8°C) pa je pčela uglavnom mirovala i otpad varoe nismo pronalazili. No, 14. dan je ponovo zatoplilo i kretanje u košnici se nastavilo pa je pronađeno dnevno 2 do 4 otpale varoe. Interesantno je da je otpala varoe još pokazivala tragove života što je znak da je tek nedavno bila u kontaktu s kiselinom.

Za provjeru učinkovitosti izvršiti ćemo još testni tretman na nekoliko zajednica s amitrazom.

Zahvaljujemo kolegi Žganjeru na njegovu trudu i nesebičnom zalaganju da nam pokaže ovaj interesantan, brz i za pčelara potpuno siguran način aplikacije.

Pratiti ćemo efekat i izvjestiti vas o tome.

DK 24.listopada 2009.

Na slici je g. Žganjer s termosublimatorom u radu: