Bršljan (Hedera helix L.) je jedna od posljednjih paša u kontinentalnoj Hrvatskoj. Ponegdje još cvate zečina ( Centaurea sp. ), dimak ( Crepis sp. ), vodopija ( Cichorium sp. ), rijetko bijela djetelina ( Trifolium repens L. ), poneka rascvala metvica, a od voća je pčelcima još dostupan slatki sok s oštećenih boba grožđa.Bršljan je sredinom rujana procvao i cvatnja će mu trajati do prvih mrazeva. Njegov nektar je rijetko gdje izdašan pa su i pojave brze kristalizacije rijetke i ne treba lamentirati o njima kao nepovoljnoj paši. Uz ostale prinose poželjan je bar da zadovolji dnevnu energetsku potrebu za grijanjem preostalog legla jer su noćne temperatura ispod 10 stupnjeva već česte.
Druga je polovina rujna pa su nastali uvjeti za pretposljednje radove na pčelinjacima. Ako smo ranije vodili računa o zimskim zalihama meda u zajednicama i ako su one dovoljne, ne treba više iscrpljivati pčelu prihranom. A ako je pak količina pohranjenog meda ' tanka' dati je zajednicama šećernomednu pogaču i to što bliže satonoši gdje se već formira noćno pčelinje klupko, a koja neće provocirati jačanje većih površina novog legla. Svakako da ste već postavili češljeve na leta. Hranite li još pčelce, postavite i dodatna suženja jer je sada grabež lako izazvati.
Sredinom listopada nastati će uvjeti za posljednju njegu pčelaca od varoe nakapavanjem otopine oksalne kiseline i vrijeme za utopljavanje zajednica. Nabavite je kao i mamce za miševe i voluharice pa ih postavite u ležeće prazne konzerve, tegle , alkaten cijevi, koje ćete postaviti ispod košnica da do njih ne mogu doći ptice, kiša ili snijeg.
DK 15. rujna 2010.