VELJAČA PREKRETAČA

VELJAČA PREKRETAČA

Photo by DK: Pčela na visibabi

Dao hrvatski narod ovom jedinom 'ženskom' mjesecu ovaj posprdni pridjev, ma što mi aludirali zašto. No, ove je zime na sreću pokazala samo za pčelu svoju bolju stranu. Prve dekade dovoljno toplih dana za cvatnju prvih proljetnica i pčelama donijela prvog kruha na lijesci, visibabi, plućnjaku, kukurijeku, jaglacu, mrtvoj koprivi, a ovih dana i izdašnu pelud vrbe ive. Onda je sredinom mjeseca zahladilo uz slab snijeg po planinama oko Požeštine i dnevne svježine pogubne za mlade izletnice kada se vraćaju s pojilice ili s malim tovarima peludi.

Ipak je ovih dana uz južinu pčela mogla dostatno obnoviti zalihu peludi pa će se povećavati i količina zaleženih okvira. Jedan naš stariji vrlo iskusni pčelar, otkako ga znam koristi izraz 'vezanje generacija', misleći na zamjenu generacija prošlogodišnjih pčela i onih mladih i zrelih iz prvog ovogodišnjeg legla. Ovo je i najosjetljiviji dio godine kada su gubici zajednica znali biti i najveći.

Srećom je blaga zima omogućila i neznatne gubitke na svim dobro uzimljenim zajednicama pa čak kao rijetkih godina provocirala već u veljači buran razvoj. I bez obzira na zalihe, pčelari su već pčelama prinijeli šećerne pogače ne riskirajući još moguća zahlađenja. Za potrošnju ili u prijenosu na okvire pčela je već utrošila do 2 kg zalihe što se vidi u hranilicama ili na aktivnim vagama. Razvojem klupka će se potrošnja nastaviti.

Zimski gubici, još bolje ih je nazvati jesenski gubici, su u nekih pčelara bili značajni. Kao i kod naših političara krivci se traže posvuda jer netko mora biti kriv, a ne oni. Počelo je oko izbora veterinarskog pripravka protiv varoe, kao, što ste nam to nabavili (?). Oni mudriji su špekulirali da je silna prošlogodišnja medna rosa smanjila vitalitet zajednice na što se vezala obilna kasna paša bršljana.

Istina je negdje između i zaista je trebalo biti vješt u procjeni kako, kada i koliko pomoći zajednicama koje su poslije ljetnih vrućina i suše na očigled slabile. Varoe je bilo neobično malo prilikom tretiranja, a i kod kontrolnog tretiranja samo su u rijetkim zajednicama opadale stotine varoa. Glede kumafosa ne treba lamentirati, možebitno mu je efekt bio kraći (!) zbog ljetnih vrućina. Još pamtim njegov smrad kojeg pčele ventiliraju u užeglo kasno poslijepodne. Do rujna nije bilo kiše koja je mogla oporaviti sprženu vegetaciju pa nije bilo nikakve peludne paše. A što ona znači, za one koji to još nisu naučili ponovite priloge kolege Borisa Bučara u Hrvatskoj pčeli br. 9.-11. 2014.god. Siguran sam da ste pozorno pratili i njegovo izlaganje drugog dana Gudovca ove godine.

Struka ponajviše iz područja fiziologije pčele i pčelinje zajednice sve češće naglašava izraz 'životni vijek pčele' koji se značajno smanjuje nepravilnom ili nedostupnom ishranom. Zato ne eksperimentirajte sami s pripremama pogača ili kasnije s šećernim sirupima, a recepte ne izmišljajte ako niste u najmanju ruku biokemičar. Nabavite pogače od poznatih dobavljača ili od iskusnih pčelara koji ih provjereno izrađuju i za svoje pčele.

Proljeće je pred nama pa će pčela i sama odabrati najpovoljniji i različit peludni spektar.

DK 22.2.2016.