ZAJEDNICE NESTAJU UMIRANJEM

ZAJEDNICE NESTAJU UMIRANJEM

Natprosječno toplo vrijeme zadnjih 5-6 tjedana kao i objava priloga o velikim gubicima pčela na HTV-1 u centralnom i 3. dnevniku u utorak 7.siječnja diglo je pčelare na noge. I ne samo pčelare već su me i mnogi građani pitali što se to događa pčelama ovih toplih dana.

Praznički i čestitarski dani bili su prigoda susresti se s našim pčelarima i razmijeniti mišljenja o stanju zajednica. Evo i danas kada mi je jedan naš veliki i mladi pčelar odmah poslije pozdrava sasuo informaciju o stanju varoe ' baš na svakoj pčeli'. A već je započela obnova pčelaca i poklopljenog legla je po tri okvira. Dakle, gotovo je s mogućom intervencijom za spašavanje jer je i varoa pod leglom, u 'svadbi', zaštićena poklopcem. Užas!

Još je prije 8 godina uvažena gđa Marla Spivac iz SAD-a navela 10 razloga CCD-a. I pitanja Anketnog lista o umiranju pčela kojeg koristi Europa kroz COLLOS zadnjih 5 godina tako su postavljena da u obzir za gubitak zajednica uzima više parametara. Zavisi samo koji će razlog u kojoj godini više pridonijeti smrti.

Već se jesenas većina pčelara složila da je odabir lanjskog veterinarskog pripravka bila loša odluka ma koliko je god dobro svake godine promijeniti sredstvo. Zatim je nastupilo pakleno ljeto i šok pčelama u skromnim izvorima hrane u prirodi. I ono malo trutova je bilo izbačeno van. Presahli su izvori i potoci pa su zajednice ovisile o hrani i vodi koju donosi pčelar.

Slijedila je krajem rujna i listopada kiša što je uz toplo vrijeme produljilo postojanje legla do kraja studenog i iscrpljivanje pčelaca na njezi istog. Mnogi su mi pčelari u studenom govorili da ne mogu uporabiti oksalnu kiselinu jer u mladim zajednicama još imaju zatvorenog legla. U onim zajednicama sa starijom maticom leglo je u listopadu stalo.

DK,9.1.2014.