Ljetne paše ili gladovanje
U najvećem dijelu hrvatskih predjela ljeto donosi oskudne uvjete za pčelarenje. Srpanj i kolovoz su mjeseci tzv. tihe paša, a samo će se na nekoliko ovih paša naći prinosa i za pčelara. To su ponajprije paše na suncokretu, zlatošipki, planinskim livadama,vrijesku i medunu jele i smreke te na hrastu sladunu.
Ovih dana temperature se penju na vrtoglave brojke, a istovremeno suša odnosi i posljednje zalihe vode u tlu. Pokošeni travnjaci su bez zelene boje i cvijeta. Čak je i porast ambrozije stao. Već i šumski vodotoci presušuju.
Jedan od jasnih pokazatelja suše je orah. Na ovakovim žegama padne turgor u krošnji i pa se poklopi list kao da je uvenio. Velecvjetna lipa ponašati će se slično , i vruć povjetarac okrenuti će njen list na svoju srebrnastu stranu što ćete i izdaleka prepoznati. Zato joj narod i dodjeli ime - srebrnolisna.
Pčele koji nisu na dohvat suncokreta ili neke šumske paše ovih dana obilato troše ostavljene im zalihe, a ponegdje su zalihu i počistili. U stadiju su gladovanja. Slabije se peludne paše još nešto i pronađe, ali nektarne ne. Vrijeme im je za pomoći prihranom dok se ne pojavi nešto tihe paše nakon poželjnog kišnog razdoblja. Provjerite zalihe meda u zajednicama. Od cvatnje lipe pčele su samo trošile zalihe. Nemojte se iznenaditi kada utvrdite da su i bagremovi vijenci u plodištima potrošeni.
Na hrastu sladunu je ove godine još uvijek vrlo slaba paša, ali ipak sa pozitivnim dnevnim saldom, i što je bitno , stanje zajednica je izvrsno. Tek nešto izbačenih trutova, a na letu je živo.
Na gornjoj snimci prikazano je medenje sladuna. Teško je za pronaći granu hrasta na kojoj je ovako izdašno.
DK, 15.srpnja 2011.