Znamo li što se događa u košnici

Znamo li što se događa u košnici

 

Lijepo proljetno vrijeme izmamilo je pčele iz košnice. Ono što vidimo kao promatrači gledajući leto košnice, malo toga nam govori o stvarnom stanju u košnici. Košarice peluda na nogama pčela pokazatelji su da je košnica „živa“. Ima li zajednica maticu, nese li matica je li unos nektara u košnicu veći od trenutne potrošnje, ne znamo bez otvaranja košnice.

Svako otvaranje košnice zahtjeva rad, troši vrijeme pčelara, uznemiruje pčele i smanjuje unos nektara i peluda u košnicu. Briga o pčelama i bavljenje pčelarstvom zahtjeva svakodnevni rad i preglede pčelinjih zajednica. Da li matica dobro nese i kakvo je rojevno raspoloženje u košnici, moramo utvrditi pregledom zajednice. Postoji unos nektara, ili pčele troše zalihe možemo saznati vaganjem. Zahvaljujući digitalnim pčelarskim vagama. Iz naslona svoje fotelje možemo pratiti promjene mase košnice, vremenske uvjete i na osnovu tih podataka donesti odluku treba li pčele prihranjivati ili podmazati vrcaljku za nadolazeće vrcanje. Osobno na svom pčelinjaku posljednjih desetak godina imam digitalnu vagu koja mi pomaže u radu i planiranju radova na pčelinjaku. Praćenje stanja u košnici tijekom dana ili tjedna, uvelike smanjuje potrebu za pregledom zajednica. Vagu ne koristim samo tijekom pašnog razdoblja već tijekom cijele godine. Evo nekoliko zanimljivih podataka iz proteklog vremenskog razdoblja.

-Potrošnja hrane(meda i peluda) u vremenskom periodu od 01.12.2024. pa do 23.02.2025 iznosi svega  4,8 kg.

 

-Unos nektara i cvijetnog praha za vrijeme cvatnje vrbe Ive(cica-mace) od 06.03. do 10.03.2025. iznosi 3,37 kg.

 

vaga 1 2

-Dnevni unos nektara i peluda dana 09.03.2025 iznosio je 1,25 kg.

Pametnom dosta da iz tih  podataka zna planirati potrebnu zimnicu za prezimljavanje, tempo i količine proljetne prihrane. Donese ispravnu odluku kada treba seliti pčele ako je seleći pčelar. Dnevne odvage i stvarno stanje medenja u kasnim ljetnim mjesecima još su nam potrebnija kako bi pčelinju zajednicu mogli u pravo vrijeme  prihraniti i sa dovoljno pčela u zajednici uzimiti. Primijenimo nove tehnologije pčelarenja na našim pčelinjacima,  kako bi smanjili rad i povećali prinose.  Prestanimo kukati o lošoj cijeni meda, već pomozimo našim pčelicama da ga više donesu, na  njihovo i naše zadovoljstvo.

 

Željko Balen

Povezani članci

PRVI UNOSI 2022.

PRVI UNOSI 2022.

DOČEKALI I OŽUJAK

DOČEKALI I OŽUJAK

OŽUJAK 2020.

OŽUJAK 2020.